Iako se IT poslovi tradicionalno vezuju za muškarce, to ipak ne znači da ovoj industriji nedostaju talentovane žene.
Naprotiv, mnogo žena se krije iza danas najpoznatijih internet servisa, ali se o njima jako malo zna. Iako je većina njih mahom nepoznata javnosti, činjenice ipak stoje na njihovoj strani, a to je da su bile nosioci internet revolucije i u velikoj meri uticale na formu interneta kakvog danas poznajemo i koristimo. Upoznajmo neke od njih.
Radia Perlman
Ova lista ne bi bila potpuna, ukoliko ne zađemo u prošlost i uključimo fascinantnu Radiu Perlman. Rođena je 1951. godine i veoma je uspešni softverski i mrežni inženjer. Njeno najznačajnije dostignuće jeste stvaranje Spanning - Tree Protocol-a (STP), koji je od ključnog značaja za funkcionisanje mrežnih mostova. STP mostovi spajaju računarske mreže, na osnovu kojih dva računara mogu da razmenjuju informacije. Korišćenje ovog protokola možete videti u lokalnim (LAN) mrežama, gde se svi računari priključuju na jednu mrežu i Ethernet. STP protokol je zapravo učinio internet mogućim. Pored ovog protokola, Perlman je takođe zaslužna i za Transparent Interconnection of Lots of Links (TRILL), koji je nadomestio sve nedostatke STP-a.
Elizabeth Feinler
Elizabeth Feinler mnogi smatraju pionirem interneta, tokom njenog dugogodišnjeg rada na Stenford istraživačkom Institutu, gde je bila direktor Network Information Center (NIC). Ona je takođe upravljala APRANET-om, odnosno mrežom koja povezuje različite istraživačke centre širom SAD-a, za koju mnogi smatraju da predstavljala preteču interneta. Tokom rada u NIC-u, Feinler je nadgledala i stvaranje i registraciju internet domena, odnosno URL-a. Sa evaluacijom interneta, NIC je stvorio i Dormain Name System (DNS). DNS zapravo održava šemu naziva URL-ova, kao što su .com, .edu, .gov., .net, .org i slično, kao i prevođenje imena domena u IP adrese. Nepotrebno je reći da su doprinosi Elizabeth Feinler u internet revoluciji i danas u upotrebi.
Caterina Fake
Ova žena je zajedno sa svojim mužem, Stewartom Butterfieldom, osnovala jednu od najpoznatijih društvenih mreža koje služe za postavljanje i deljenje fotografija - Flickr. Ovaj servis je 2005. godine otkupio sajt Yahoo! Pre ove društvene mreže, fotografije su se slale isključivo putem mejla, a taj proces je bio veoma spor i pomalo iritantan. Postojanje Flickr-a je kasnije omogućio i razvoj ostalih društvenih mreža, tagova i algoritama. Svoju karijeru je započela sa Organic Online, veoma popularnom agencijom za web. Caterna Fake je osvojila mnogobrojne nagrade za najbolju ženu preduzetnicu na svetu i takođe uvrštena među 100 najuticajnijih ljudi na svetu.
Mitchell Baker
Mitchell Baker je izvršni direktor Mozilla korporacije i zahvaljujući njoj danas ne pretražujemo web putem Internet Explorera. Naime, Baker je razvila internet aplikaciju Mozilla Firefox, koja je danas jedan od najpoznatijih i najviše korišćenih web browsera na svetu. Prva je celom svetu ponudila opciju pri internet pretrazi, jedinu alternativu Internet Exploreru, a njenom zaslugom danas je internet pretraživanje bezbedno i stabilno. Svoju karijeru započela u Netscape Communication korporaciji. Njeni uspesi i dostignuća su inspirisale „open source“ platformu kakva je HTML5 i Android. Pre nekoliko godina dobila je i nagradu Internet Hall of Fame, koju joj je dodelila internet zajednica.
Leah Culver
Leah Culver je popularnost stekla nakon lansiranja mikrobloging veb sajt Pownce, koji je ugašen 2008. godine. Ona je glavni programer Pownce tima i razvila je čitav ovaj sajt koristeći programski jezik Python. Iza Facebook i Twitter aplikacija, stoji upravo ona. Naime, mogućnost da na ovim društvenim mrežama delite priloge, veze, linkove, fajlove ili fotografije, omogućila je Leah Culver.
Marissa Mayer
Marissa Mayer ima jednu od najimpozantnijih karijera u svetu tehnologije, na kojoj bi joj pozavideli mnogi muškarci. Trenutno, Marissa je izvršna direktorka informacionih tehnologija i suosnivač Sunshine Contact-a, dok joj je prethodna pozicija bila izvršni direktor kompanije Yahoo. Nakon što je diplomirala, počela je karijeru u Google-u, postavši tako prva žena inženjer u Google timu. Tokom dvanaestogodišnje karijere imala je ključnu ulogu u razvijanju Google pretrage, vesti, Google mapa, online prodavnice knjiga, Gmail-a i drugih Google servisa. Zahvaljujući njenom fokusu na detalje i razmišljanju iz ugla korisnika, Google servisi su postali prepoznatljivi po svom izgledu i korisnosti koju pružaju. Poslednje dve godine u Google-u je provela na mestu potpredsednka, nadgledajući inženjering i dizajn za Google maps, Google earth, Street View i lokalne pretrage za web i mobilne aplikacije.
Susan Wojcicki
Svoju karijeru, Susan Wojcicki je počela kao šesnaesti zaposleni u Google-u. Ukoliko ste čuli da je Google započeo svoj razvoj u garaži jednog od zaposlenih, bitno je istaći da je ta garaža pripadala upravo Susan Wojcicki, pa da nije bilo nje, verovatno ni Google ne bi postao ono što danas jeste. Ova žena je zaslužna i za razvoj Google Adsense i Adwords servisa, koji danas generišu gotovo 96% prihoda Google kompanije. Susan takođe stoji iza preuzimanja YouTube-a i kreiranja Doodle-a. Od februara 2014. godine, ona je na funkciji generalnog direktora YouTube-a. Susan Wojcicki se smatra najvažnijom osobom u marketingu generalno, zbog čega je uvrštena među Fortune 50 najmoćnijih žena.